Postiz-priser 2026, plan för plan

Vad varje Postiz-molnplan kostar, hur många kanaler och AI-genereringar den ingår, och hur Hermosos gratis publicering står sig.

Priser lästa från postiz.com/pricing den 19 oktober 2026. Senast uppdaterad 19 oktober 2026. Priserna är i amerikanska dollar före skatt. Om en siffra här inte längre stämmer med deras sida, så har deras sida rätt och vi rättar vår.

Kort svar: Postiz molntjänst har fyra planer: Standard för $29 i månaden, Team för $39, Pro för $49 och Ultimate för $99. Med årsfakturering kostar de $23, $31, $39 och $79 i månaden, cirka 20 procent mindre. Varje plan börjar med en 7 dagars provperiod, och varje plan innehåller Postiz MCP-server, CLI, API och webhooks. Postiz är dessutom öppen källkod, så du kan hosta det själv.

Postiz-planer och priser

PlanPrisKanaler och AI-gränser
Standard$29 i månaden, eller $23 med årsfakturering5 kanaler, obegränsade inlägg, 3 AI-videor och 60 minuters AI-klippning i månaden. Inget stöd för team.
Team$39 i månaden, eller $31 med årsfakturering10 kanaler, obegränsat antal teammedlemmar, 100 AI-bilder, 10 AI-videor och 120 klippminuter i månaden.
Pro$49 i månaden, eller $39 med årsfakturering30 kanaler, 300 AI-bilder, 30 AI-videor och 300 klippminuter i månaden.
Ultimate$99 i månaden, eller $79 med årsfakturering100 kanaler, 500 AI-bilder, 60 AI-videor och 600 klippminuter i månaden.

Varje plan har samma publiceringsfunktioner: AI-copiloten, bildredigeraren, statistik, kommentarer, upprepade inlägg, fördröjning mellan inlägg, korsvis publicering, automatisk publicering via RSS, inläggsset, signaturer och kundgrupper. Klippminuter räknas efter längden på källvideon, och ett misslyckat klipp ger tillbaka sina minuter. Vid återbetalningar återbetalar Postiz upp till en månads avgifter om din senaste debitering var inom de senaste 120 dagarna; årsplaner är inte återbetalningsbara.

Vad du faktiskt får

  • Planerna skiljer sig främst åt i antal kanaler (5, 10, 30, 100) och i AI-utrymmet.
  • Standard är för en person: inget stöd för team, och inga AI-bilder i planens tabell.
  • Team är steget upp som de flesta små varumärken behöver, eftersom det lägger till personer och AI-bilder för $10 extra.

Vem Postiz passar

Postiz är en stark schemaläggare med mycket bred kanaltäckning, bland annat nätverk som Mastodon, Discord och Telegram, och funktioner vi inte har, som upprepade inlägg, första kommentarer och automatisk publicering via RSS. Om du vill äga stacken är självhosting ett verkligt alternativ som ingen stängd produkt kan matcha.

Hermosos planer bredvid Postiz

Hermoso-planPrisVad du får
Gratis$0, utan kort30 krediter vid registrering plus 250+ till att tjäna när du sätter upp ditt varumärke och skapar. Hela studion, inget låst.
Starter$29 i månaden1 200 krediter i månaden. Riktiga ansikten i dina videor från dina egna foton.
Pro$69 i månaden3 000 krediter i månaden. Prioriterad generering.
Studio$149 i månaden7 000 krediter i månaden. Prioriterad support och SSO för företag.

Inget påslag på modeller. Se priser.

Eller hoppa över abonnemanget: kreditpaket från $25, giltiga i ett år, på alla planer, även gratisplanen. Se betala efter användning.

Postiz tar betalt för schemaläggning per kanal. Hermoso tar inget betalt alls för schemaläggning: publicering och schemaläggning är gratis på varje plan, även gratisplanen, och abonnemanget köper krediter för att skapa innehållet. Så jämförelsen beror på uppgiften. Om dina inlägg redan finns, köper Postiz $29 en schemaläggare och Hermosos $0 gör det också. Om du behöver att inläggen skapas går Hermosos krediter till färdiga bild- och videoannonser med din riktiga produkt, baserade på research om vad som redan fungerar på din marknad, och samma konto kör de betalda kampanjerna bakom dem.

På varje Hermoso-plan, även gratisplanen, kostar följande ingenting: publicera och schemalägga inlägg, skapa och hantera kampanjer på annonsplattformarna, statistik, kommentarer och DM, kopplingar, varumärkesprofiler och teamplatser. Krediter går till två saker enbart: att köra en AI-modell (bild, video, röst, text, planering) och Ad Spy-research, och appen visar den exakta kostnaden innan du spenderar något. Undantaget är X, där publicering och läsning av X-data kostar några krediter per anrop eftersom X tar betalt per förfrågan. Krediter i månadsplanerna förs inte över; kreditpaket, som du kan köpa på alla planer, även gratisplanen, gäller i 365 dagar.

Vilken du ska välja

Välj Postiz för maximal kanalbredd, återkommande inlägg eller självhosting. Välj Hermoso om du vill publicera för $0 och få innehållet och annonserna skapade åt dig. Båda fungerar med Claude, ChatGPT och andra agenter.

Relaterat

Postiz-alternativ · Hermoso mot Postiz · Schemaläggare för sociala medier

Fler prisgenomgångar: Higgsfield-priser, Arcads-priser, Creatify-priser, Blotato-priser, Fastlane-priser, Post Bridge-priser, Buffer-priser. Våra egna planer finns på prissidan.

Vanliga frågor

Hur mycket kostar Postiz?

Den 19 oktober 2026 listade Postiz Standard för $29 i månaden, Team för $39, Pro för $49 och Ultimate för $99. Med årsfakturering kostar de $23, $31, $39 och $79 i månaden.

Är Postiz gratis?

Molnversionen har en 7 dagars provperiod och startar sedan på $29 i månaden. Postiz är öppen källkod, så du kan också hosta det själv och betala för din egen server.

Hur många kanaler ingår i varje Postiz-plan?

Standard inkluderar 5 kanaler, Team 10, Pro 30 och Ultimate 100. Inlägg är obegränsade på varje plan.

Finns det ett gratis alternativ till Postiz för schemaläggning?

Hermoso låter dig publicera och schemalägga inlägg för $0 på varje plan, även gratisplanen, och använder krediter bara när en AI-modell körs eller för annonsresearch.

Börja gratis, utan kort. Publicering, schemaläggning, annonshantering och statistik är gratis på alla planer.

Kom igång gratis →   Se priser