Blog

ManyChat-priser i 2026: hver plan, hvad aktive kontakter koster, og et gratis alternativ

ManyChat-priser plan for plan pr. oktober 2026: fra Free til Advanced, hvad en aktiv kontakt er, hvad overskridelse koster, og hvordan et gratis alternativ står i forhold.

ManyChat har fem planer, fra en gratis plan til $0 til Advanced til $139 om måneden, og det, du betaler, afhænger af, hvor mange aktive kontakter du har i en måned, ikke af hvor mange beskeder du sender. Nedenfor er alle fem, som vist på manychat.com/pricing 31. oktober 2026, hvordan overskridelse virker, og hvad du gør, hvis du kun har brug for kommentar-til-DM. Hermoso er et gratis ManyChat-alternativ til det.

Vi laver Hermoso. ManyChat-tallene her er kopieret fra deres prisside, vist før moms. ManyChat siger, at prisen fastsættes af dit faktureringsland, så siden, du ser, kan afvige.

ManyChat-planer

PlanPrisAktive kontakterKanalerBrugere
Free$02521
Essential$14 om måneden ($168 faktureret årligt)25022
Pro$29 om måneden ($348 faktureret årligt)2,50033
Business$69 om måneden ($828 faktureret årligt)7,500Ubegrænsede5
Advanced$139 om måneden ($1,668 faktureret årligt)25,000Ubegrænsede10

Den gratis plan kræver intet kort og har ManyChat-branding. Essential og Pro har en 14 dages gratis prøveperiode, og ManyChat siger, at du kan annullere mod refusion inden for 30 dage efter køb af en plan. De angivne månedspriser svarer til årsfakturerings-tallene ved siden af dem.

Hvad en aktiv kontakt er

ManyChat definerer en aktiv kontakt som en rigtig person, du interagerer med i en månedlig faktureringsperiode, via beskeder eller automatiseringer. Én person er én aktiv kontakt for måneden, uanset hvor mange beskeder I udveksler. En kontakt tæller, når beskeder sendes eller modtages via ManyChat gennem automatiseringer, AI, udsendelser eller indbakken.

Hvad der sker, når du overskrider

Automatiseringer slukker ikke. ManyChat tager et gebyr for hver ekstra aktiv kontakt, og du kan sætte en grænse, der begrænser, hvor mange ekstra du tillader. Siden lister disse satser pr. kontakt:

PlanHver ekstra kontakt, månedligtHver ekstra kontakt, årligt
Essential$0.10$0.082
Pro$0.05$0.038
Business$0.025$0.018
Advanced$0.004$0.0028

Et regneeksempel med de årlige tal: en Pro-konto med 5,000 aktive kontakter i en måned har 2,500 over sin ramme. 2,500 til $0.038 er $95, oven i $29, altså $124 for den måned. Et opslag, der bliver viralt, er netop den måned, det her sker i, og det er derfor, mange skabere foretrækker et værktøj, der ikke tæller kontakter.

Hvilken plan passer til kommentar-til-DM

  • Under 25 personer om måneden: ManyChat Free virker.
  • Nogle hundrede: Essential til $14 om måneden dækker 250.
  • Nogle tusinde: Pro til $29 om måneden dækker 2,500.
  • Vilkårligt antal, kun Instagram og Facebook: Hermoso Instagram DM-automatisering er gratis på alle planer og tæller ikke kontakter.

ManyChat dækker også WhatsApp, TikTok, Telegram, SMS og e-mail, plus udsendelser på sine betalte planer. Hvis du har brug for dem, betaler du for noget, Hermosos automatisering ikke gør. Se sammenligningen side om side.

Start gratis på app.hermoso.ai, uden kort.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad koster ManyChat?

Pr. 31. oktober 2026 lister ManyChat Free til $0, Essential til $14 om måneden, Pro til $29 om måneden, Business til $69 om måneden og Advanced til $139 om måneden, med tilladte aktive kontakter stigende fra 25 til 25,000.

Har ManyChat en gratis plan?

Ja. Gratisplanen koster $0, kræver intet kreditkort og inkluderer 25 aktive kontakter, 2 kanaler, 1 bruger og ManyChat-branding.

Hvad er en aktiv ManyChat-kontakt?

En reel person, du interagerer med i løbet af en månedlig faktureringsperiode via beskeder eller automatiseringer. En person tælles én gang om måneden, uanset hvor mange beskeder der udveksles.

Hvad opkræver ManyChat for at overskride kontaktgrænsen?

Automatiseringerne kører videre, og hver ekstra aktiv kontakt faktureres. Siden angiver $0.10 på Essential, $0.05 på Pro, $0.025 på Business og $0.004 på Advanced ved månedlig fakturering, og lavere satser ved årlig fakturering.

Findes der et gratis alternativ til ManyChat?

Ja. Hermoso tilbyder kommentar-til-DM-automatisering på Instagram og Facebook gratis på alle planer, uden kontaktgrænse.