Blogg

ManyChat-priser 2026: varje plan, vad aktiva kontakter kostar och ett gratis alternativ

ManyChat-priser plan för plan per oktober 2026: Free till Advanced, vad en aktiv kontakt är, vad överskridanden kostar och hur ett gratis alternativ jämförs.

ManyChat har fem planer, från en gratisplan på $0 till Advanced på $139 i månaden, och vad du betalar beror på hur många aktiva kontakter du har under en månad, inte på hur många meddelanden du skickar. Nedan är alla fem så som de visas på manychat.com/pricing den 31 oktober 2026, hur överskridanden fungerar och vad du ska göra om du bara behöver kommentar till DM. Hermoso är ett gratis ManyChat-alternativ för det.

Vi tillverkar Hermoso. ManyChat-siffrorna här är kopierade från deras prissida, visade före skatt. ManyChat säger att priset sätts av ditt faktureringsland, så sidan du ser kan skilja sig.

ManyChat-planer

AbonnemangPrisAktiva kontakterKanalerAnvändare
Free$02521
Essential$14 i månaden ($168 med årlig fakturering)25022
Pro$29 i månaden ($348 med årlig fakturering)2,50033
Business$69 i månaden ($828 med årlig fakturering)7,500Obegränsat5
Advanced$139 i månaden ($1,668 med årlig fakturering)25,000Obegränsat10

Gratisplanen kräver inget kort och bär Manychat-varumärkning. Essential och Pro har en 14 dagars gratis provperiod, och ManyChat säger att du kan avsluta för återbetalning inom 30 dagar efter köp av en plan. De listade månadspriserna motsvarar de årliga faktureringsbeloppen bredvid dem.

Vad en aktiv kontakt är

ManyChat definierar en aktiv kontakt som en riktig person du interagerar med under en månatlig faktureringsperiod, via meddelanden eller automationer. En person är en aktiv kontakt för månaden, oavsett hur många meddelanden ni byter. En kontakt räknas när meddelanden skickas eller tas emot genom ManyChat via automationer, AI, utskick eller inkorgen.

Vad som händer när du går över

Automationerna stängs inte av. ManyChat tar en avgift för varje extra aktiv kontakt, och du kan sätta en gräns som begränsar hur många extra du tillåter. Deras sida listar dessa priser per kontakt:

AbonnemangVarje extra kontakt, månadsvisVarje extra kontakt, årsvis
Essential$0.10$0.082
Pro$0.05$0.038
Business$0.025$0.018
Advanced$0.004$0.0028

Ett räkneexempel med de årliga siffrorna: ett Pro-konto med 5,000 aktiva kontakter i en månad är 2,500 över sin gräns. 2,500 till $0.038 är $95, utöver $29, alltså $124 för den månaden. Ett inlägg som blir viralt är just den månaden detta händer, vilket är varför många skapare föredrar ett verktyg som inte räknar kontakter.

Vilken plan passar kommentar till DM

  • Under 25 personer i månaden: ManyChat Free fungerar.
  • Några hundra: Essential för $14 i månaden täcker 250.
  • Några tusen: Pro för $29 i månaden täcker 2,500.
  • Vilket antal som helst, bara Instagram och Facebook: Hermosos Instagram-DM-automatisering är gratis på alla planer och räknar inte kontakter.

ManyChat täcker även WhatsApp, TikTok, Telegram, SMS och e-post, samt utskick på sina betalda planer. Om du behöver dem betalar du för något som Hermosos automation inte gör. Se jämförelsen sida vid sida.

Kom igång gratis på app.hermoso.ai, utan kort.

Vanliga frågor

Hur mycket kostar ManyChat?

Per den 31 oktober 2026 listar ManyChat Free på $0, Essential på $14 i månaden, Pro på $29 i månaden, Business på $69 i månaden och Advanced på $139 i månaden, med tillåtna aktiva kontakter som stiger från 25 till 25,000.

Har ManyChat en gratisplan?

Ja. Gratisplanen kostar $0, kräver inget kort och inkluderar 25 aktiva kontakter, 2 kanaler, 1 användare och Manychat-märkning.

Vad är en aktiv kontakt i ManyChat?

En riktig person som du interagerar med under en månatlig faktureringsperiod, via meddelanden eller automatiseringar. En person räknas en gång per månad, oavsett hur många meddelanden som utbyts.

Vad tar ManyChat ut för att överskrida kontaktgränsen?

Automatiseringarna fortsätter att köra och varje extra aktiv kontakt faktureras. Sidan anger $0.10 på Essential, $0.05 på Pro, $0.025 på Business och $0.004 på Advanced vid månatlig fakturering, och lägre priser vid årsfakturering.

Finns det ett gratis alternativ till ManyChat?

Ja. Hermoso erbjuder automatisering från kommentar till DM på Instagram och Facebook gratis i alla planer, utan kontaktgräns.