Vilka annonsformat körs längst på Meta?

En originalstudie av 2,073 aktiva annonser i USA i Metas annonsbibliotek, i tio kategorier: vilka format annonsörer behåller och hur länge.

Kort svar: enbildsannonser är det format som oftast fortfarande körs efter sex månader. I 2,073 aktiva annonser i USA i Metas annonsbibliotek utgjorde enbilder 26% av annonserna som varit live i 180 dagar eller mer, mot 10% av annonserna som är yngre än 30 dagar. Den mediana annonsen i formatet hade varit live i 150 dagar, längre än video (108), flexibla annonser med flera kreativ (94) och katalogannonser (73).

2,073aktiva annonser analyserade
1,179annonsörer
109 dagarmedian för tid live
28%live i 180 dagar eller mer

Andelen av varje format, efter hur länge annonsen varit live

Varje grupp summerar till 100%. Läs längs en rad för att se hur ett format vinner eller tappar mark när annonserna blir äldre.

FormatUnder 30 dagar30 till 89 dagar90 till 179 dagar180 dagar eller mer
Enbild10%14%22%26%
Video33%33%30%32%
Flexibelt (flera kreativ)36%34%35%26%
Katalog (produktflöde)17%17%11%12%
Karusell4%2%2%4%
Annonser i gruppen313616561583

Median dagar live, per format

Enbild150 dagar
Video108 dagar
Flexibelt (flera kreativ)94 dagar
Katalog (produktflöde)73 dagar
Karusell148 dagar

Medianer, i dagar. Karusellerna är en liten grupp (64 annonser), så ta den stapeln med försiktighet.

Vad som sticker ut

  • Enbilder håller länge. 38% av enbildsannonserna i urvalet hade körts i 180 dagar eller mer, högst av alla format med ett stort urval. En bra statisk annons är billig att hålla igång och slits inte ut på samma sätt som en videohook.
  • Video håller jämnt. Video är ungefär en tredjedel av annonserna i varje åldersgrupp (33% av de nyaste, 32% av de äldsta). Annonsörer startar mycket video och behåller ungefär samma andel av den igång.
  • Flexibla annonser startas oftare än de behålls. Annonser som roterar flera kreativ (Metas flexibla och dynamiska format) är 36% av de nyaste annonserna och 26% av de som varit igång i över sex månader. De används ofta som tester som byts ut.
  • Katalogannonser omsätts snabbast. Produktflödesannonser hade kortast median-livslängd (73 dagar), vilket passar hur de används: alltid på, byggda om när katalogen ändras.
  • En version slår många. Annonser som Meta visar som en enda version hade en median på 124 dagar live; annonser grupperade med flera versioner, 72. Långlöpare är oftast en kreativ som fått vara ifred.

Vad du ska göra med detta

Läs inte detta som ”sluta göra video”. Läs det så här: när du testar, ta med starka statiska versioner av din bästa idé, för statiska annonser är vad annonsörer behåller. Och när du undersöker konkurrenter, sortera deras annonser efter hur länge de har körts. En bildannons som varit live i 200 dagar säger något som en färsk video inte kan säga. Vår kostnadsfria sökning i Meta Ad Library och Ad Spy sorterar båda efter körtid, och varför körtid är signalen förklarar logiken.

Så samlade vi in datan

Den 26 oktober 2026 sökte vi i Metas öppna annonsbibliotek efter 80 produkt- och tjänstesökord, åtta i vardera av tio kategorier (skönhet, hälsa och kosttillskott, mode, hem, mat och dryck, konsumentappar, affärsprogram, finans- och hemtjänster, utbildning, resor och lokalt), med land satt till USA och bara aktiva annonser. Vi behöll den första sidan med resultat som Meta returnerade för varje sökord: 2,360 annonser. Annonser som Meta grupperar som versioner av samma annons räknades en gång, vilket lämnade 2,073 annonser från 1,179 annonsörer. ”Dagar live” är antalet dagar från startdatumet som Meta visar till den 26 oktober 2026.

Vad datan kan och inte kan säga. Varje annons här kördes fortfarande den dag vi tittade, så siffrorna beskriver vilka annonser som överlever, inte vilka som säljer. En annonsör fortsätter oftast betala för en annons som fungerar, vilket är anledningen till att körtid är den mest användbara offentliga signalen som finns, men vissa långlöpare glöms helt enkelt bort. Meta avgör vilka annonser som visas först för ett sökord, så det här är ett stort urval, inte en totalräkning. Inget här har extrapolerats eller modellerats: varje siffra är en räkning eller en median av annonserna i filen.

Ladda ner datan (CSV): en rad per annons med dess kategori, format, dagar live, antal versioner, textlängd, egenskaper i första raden, knapp och, för videor, längd i sekunder. Den innehåller inga annonsörers namn och ingen annonstext, så den kan delas fritt. Citera gärna ”Hermoso Research, 26 oktober 2026”.

Mer från det här datamaterialet

Texten i långlöpande annonser · Videoannonslängd kontra tid live · Alla studier

Vanliga frågor

Vilket annonsformat körs längst på Facebook och Instagram?

I vårt urval av 2,073 aktiva annonser i USA hade enbilder längst median för tid live (150 dagar) och utgjorde 26% av annonserna som varit live i 180 dagar eller mer, mot 10% av annonserna under 30 dagar.

Betyder en långlöpare att den är lönsam?

Inte alltid, men det är den bästa offentliga signalen som finns: annonsörer slutar oftast betala för annonser som inte fungerar. Vår data räknar annonser som fortfarande kördes den dag vi tittade, så den mäter överlevnad, inte försäljning.

Var kommer datan ifrån?

Metas öppna annonsbibliotek, sökt den 2026-10-26 på 80 sökord i tio kategorier, USA, endast aktiva annonser. CSV-filen är gratis att ladda ner och citera.

Ska jag sluta göra videoannonser?

Nej. Video står för ungefär en tredjedel av annonserna i varje ålder. Slutsatsen är att starka statiska versioner är det annonsörer oftast behåller igång, så ta med dem i varje test.

Börja gratis, inget kort behövs. Se vilka av dina konkurrenters annonser som har körts längst.

Börja gratis →   Se priserna