Hvilke annonceformater kører længst på Meta?

Et originalt studie af 2.073 aktive amerikanske annoncer i Metas Ad Library, fordelt på ti kategorier: hvilke formater annoncører bliver ved med at køre, og hvor længe.

Kort svar: enkeltbilleder er det format, der oftest stadig kører efter seks måneder. I 2.073 aktive amerikanske annoncer i Metas Ad Library udgjorde enkeltbilleder 26% af de annoncer, der havde kørt i 180 dage eller mere, mod 10% af de annoncer, der var under 30 dage gamle. Deres median-annonce havde været i luften i 150 dage, længere end video (108), fleksible annoncer med flere kreativer (94) og katalogannoncer (73).

2.073aktive annoncer analyseret
1.179annoncører
109 dagemedian tid i luften
28%har kørt i 180 dage eller mere

Andel af hvert format, efter hvor længe annoncen har været i luften

Hver gruppe summerer til 100%. Læs henover en række for at se, om et format vinder eller taber terræn, efterhånden som annoncerne bliver ældre.

FormatUnder 30 dage30 til 89 dage90 til 179 dage180 dage eller mere
Enkeltbillede10%14%22%26%
Video33%33%30%32%
Fleksibel (flere kreativer)36%34%35%26%
Katalog (produktfeed)17%17%11%12%
Karrusel4%2%2%4%
Annoncer i gruppen313616561583

Median dage i luften, efter format

Enkeltbillede150 d
Video108 d
Fleksibel (flere kreativer)94 d
Katalog (produktfeed)73 d
Karrusel148 d

Medianer, i dage. Karrusler er en lille gruppe (64 annoncer), så læs den søjle med forsigtighed.

Det her er bemærkelsesværdigt

  • Enkeltbilleder holder. 38% af enkeltbilledannoncerne i stikprøven havde kørt i 180 dage eller mere, det højeste af noget format med en stor stikprøve. En god statisk annonce er billig at holde kørende, og den slides ikke op, sådan som en videohook gør.
  • Video er stabil. Video udgør omkring en tredjedel af annoncerne i alle aldersgrupper (33% af de nyeste, 32% af de ældste). Annoncører lancerer en masse video og holder en ens andel af den kørende.
  • Fleksible annoncer lanceres mere, end de bliver holdt kørende. Annoncer der roterer flere kreativer (Metas fleksible og dynamiske formater) udgør 36% af de nyeste annoncer og 26% af dem, der er over seks måneder gamle. De bruges ofte som tests, der bliver erstattet.
  • Katalogannoncer skifter hurtigst. Produktfeed-annoncer havde den korteste mediane levetid (73 dage), hvilket passer til, hvordan de bruges: altid tændt og bygget om, når kataloget ændrer sig.
  • Én version slår mange. Annoncer som Meta viser som én version havde en median på 124 dage i luften; annoncer grupperet med flere versioner havde 72. De langvarige er typisk ét kreativ, der får lov at stå.

Hvad du gør med det her

Læs det ikke som “stop med at lave video”. Læs det som: når du tester, så medtag stærke statiske versioner af din bedste idé, for statiske annoncer er dem, annoncører holder kørende. Og når du researcher konkurrenter, så sortér deres annoncer efter, hvor længe de har kørt. En billedannonce, der har været i luften i 200 dage, fortæller dig noget, en frisk video ikke kan. Vores gratis Meta Ad Library-søgning og Ad Spy sorterer begge efter kørelængde, og hvorfor kørelængde er signalet forklarer logikken.

Sådan indsamlede vi dataene

Den 26. oktober 2026 søgte vi i Metas offentlige Ad Library efter 80 produkt- og serviceord, otte i hver af ti kategorier (skønhed, sundhed og kosttilskud, mode, bolig, mad og drikke, forbrugerapps, forretningssoftware, finans og boligservices, uddannelse, rejser og lokalt), med land sat til USA og kun aktive annoncer. Vi beholdt den første side med resultater, Meta returnerede for hvert søgeord: 2.360 annoncer. Annoncer, som Meta grupperer som versioner af samme annonce, blev talt én gang, hvilket efterlod 2.073 annoncer fra 1.179 annoncører. “Dage i luften” er antallet af dage fra den startdato, Meta viser, til 26. oktober 2026.

Hvad dataene kan og ikke kan sige. Hver annonce her kørte stadig den dag, vi kiggede. Tallene beskriver derfor, hvilke annoncer der overlever, ikke hvilke der sælger. En annoncør betaler typisk fortsat for en annonce, der virker, og det er derfor kørelængde er det mest brugbare offentlige signal, der findes, men nogle langvarige annoncer bliver simpelthen glemt. Meta afgør, hvilke annoncer der vises først for et søgeord, så dette er en stor stikprøve, ikke en totaltælling. Intet her er ekstrapoleret eller modelleret: hvert tal er en optælling eller en median af annoncerne i filen.

Download dataene (CSV): én række pr. annonce med dens kategori, format, dage i luften, antal versioner, tekstlængde, førstelinjefunktioner, knap og, for videoer, længde i sekunder. Den indeholder ingen annoncørnavne og ingen annoncetekst, så den kan deles frit; citer venligst “Hermoso Research, 26. oktober 2026”.

Mere fra dette datasæt

Teksten i langvarige annoncer · Videoannoncers længde vs. tid i luften · Al research

Ofte stillede spørgsmål

Hvilket annonceformat kører længst på Facebook og Instagram?

I vores stikprøve på 2.073 aktive amerikanske annoncer havde enkeltbilleder den længste mediane tid i luften (150 dage), og de udgjorde 26% af annoncerne, der havde kørt i 180 dage eller mere, mod 10% af annoncerne under 30 dage gamle.

Betyder en langvarig annonce, at den er rentabel?

Ikke altid, men det er det bedste offentlige signal, der findes: annoncører holder typisk op med at betale for annoncer, der ikke virker. Vores data tæller annoncer, der stadig kørte den dag, vi kiggede, så de måler overlevelse, ikke salg.

Hvor kommer dataene fra?

Metas offentlige Ad Library, søgt den 26.10.2026 på 80 søgeord på tværs af ti kategorier, USA, kun aktive annoncer. CSV-filen er gratis at downloade og citere.

Skal jeg holde op med at lave videoannoncer?

Nej. Video udgør omkring en tredjedel af annoncerne i alle aldre. Konklusionen er, at stærke statiske versioner oftest bliver holdt kørende, så medtag dem i hver test.

Start gratis, intet kort nødvendigt. Se hvilke af dine konkurrenters annoncer der har kørt længst.

Start gratis →   Se priser